W dniu 25 maja 2017 r. odbyło się szkolenie ze strzyżenia, w którym wzięli udział uczniowie z klasy 2D, Organizatorami konkursu byli: mgr Agnieszka Zygmunt, mgr Marek Zachradnik, Beata Cetnarowska oraz mgr Agnieszka Olchawa.

Szkolenie miało charakter pokazowy. Zostały na nim zaprezentowane podstawowe i uzupełniające techniki strzyżenia, a także kilka różnych strzyżeń w dziale damskim i męskim, które można dzięki nimi uzyskać. Dla niewtajemniczonych – podstawowe techniki strzyżenia to palcowanie i cieniowanie. Służą one do ustalenia długości włosów, kształtowania linii bazowej fryzury oraz nadania ogólnego zarysu przyszłej fryzurze. Techniki uzupełniające z kolei mają charakter bardziej twórczy i stwarzają fryzjerowi pole do popisu. Do dzięki nim kształtuje się kontury fryzury, reguluje teksturę, objętość i puszystość włosów oraz dokonuje ostatecznej personalizacji uczesania. Do technik uzupełniających należą efilowanie, degażowanie, punktowanie oraz konturowanie.

Na pokazie nie zabrakło również strzyżenia różnymi metodami: na sucho, na mokro, na tępo, na pióro, na zimno, na gorąco. Zwłaszcza ten ostatni sposób jest swoistą innowacją, gdyż do jego wykonania stosuje się specjalne nożyce termiczne, które mają zbawienny wpływ na końcówki włosa, zapobiegając ich rozdwajaniu się po strzyżeniu.

Każde strzyżenie przebiegało zgodnie z powszechnie obowiązującym planem technologicznym, począwszy od czynności przygotowawczych, a skończywszy na posprzątaniu stanowiska pracy, dezynfekcji i sterylizacji sprzętu fryzjerskiego oraz podaniu klientowi szczegółowych zaleceń do pielęgnacji nowej fryzury w warunkach domowych.

Strzyżenia wykonane zostały w różnych stylach. Nie zabrakło tych w stylu klasycznym (bob i jego różne modyfikacje), sportowym oraz awangardowym. Każda fryzura, która powstała w wyniku strzyżeń, została dobrana do indywidualnych cech klienta, takich jak kształt głowy, twarzy, wykonywany zawód oraz upodobania. Szczególnie ważne było strzyżenie kierunkowe, które najtrudniej jest wykonać, gdyż w takim strzyżeniu włosy muszą się układać zgodnie z zaplanowaną fryzurą. Niekiedy bardzo trudno jest wykonać tego typu strzyżenie, gdyż wielu klientów na zaburzenia porostu włosów, do których najczęściej należą wicherki, czyli rozchodzenie się włosów w różne strony, a one z kolei potrafią bardzo pokrzyżować plan pracy niejednemu fryzjerowi.

Uczniowie mieli możliwość zobaczyć na własne oczy przebieg wielu strzyżeń i przekonać się, że nie jest prostą rzeczą, wykonać odpowiednią fryzurę, gdyż trzeba uwzględnić wiele wyżej wymienionych czynników. Każdego klienta trzeba potraktować indywidualnie i to każdy fryzjer powinien mieć na uwadze, zanim zabierze się do wykonania jakiejkolwiek usługi.