Technik usług fryzjerskich

Od wieków fryzury i makijaż stanowią nieodłączny element mody, który zmienia się wraz z ubiorem i aktualnymi trendami.

Technik usług fryzjerskich zarządza zakładem fryzjerskim, świadczy usługi fryzjerskie
w pełnym zakresie, w tym usługi wykraczające poza standard. Projektuje i urządza zakład fryzjerski zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowymi oraz sanitarnymi. Prowadzi promocję i marketing w zakresie usług fryzjerskich. Kieruje zespołem pracowniczym oraz kontroluje przebieg świadczonych usług. Prowadzi zaopatrzenie, gospodarkę materiałową i finansową. Prowadzi działalność szkoleniową i wychowawczą. Świadczy usługi fryzjerskie przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć fryzjerstwa oraz tendencji światowych z zakresu stylistyki. Doradza w zakresie doboru modelu i kolorystyki fryzury. Korzysta z technik komputerowych w pracy zawodowej. Może również wykonywać usługi fryzjerskie dla celów reklamowych, prasy czy fotografii artystycznej. Celem kształcenia w zawodzie technik usług fryzjerskich jest przygotowanie absolwenta do skutecznego wykonywania zadań zawodowych w warunkach gospodarki rynkowej.

W procesie kształcenia uczniowie nabywają umiejętności:

· praktycznego przetwarzania wyobrażeń i pomysłów z zakresu stylizacji i projektowania,

· projektowania fryzur z uwzględnieniem rodzajów kompozycji ich istoty i założeń,

· odpowiedniego doboru fryzury do typu urody, koloru włosów,

· doboru i profesjonalnego wykonania makijażu stosownie do pory dnia i okoliczności (makijaż dzienny, wieczorowy, ślubny, fantazyjny itp.),

· estetycznego kształtowania wizerunku siebie i zakładu pracy,

· stosowania odpowiedniej charakteryzacji i zdobienia włosów, ciała i paznokci

· samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej

Absolwenci kierunku technik usług fryzjerskich mogą pracować w:

· zakładach i salonach fryzjerskich lub samodzielnie prowadzić taki zakład,

· teatrach,

· filharmoniach,

· operach,

· wytwórniach firmowych,

· stacjach telewizyjnych,

· zakładach wykonujących peruki i treski.

Jeżeli w życiu kierujesz się fantazją i pasją, jesteś cierpliwy i spostrzegawczy oraz pragniesz rozwijać swoje talenty postaw na zawód z przyszłością.