Technik informatyk

Informatyka to bardzo nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy, wykorzystywana niemal we wszystkich sferach naszego życia. Współczesny komputer osobisty trwale zadomowił się na biurkach inżynierów, naukowców i biznesmenów, stając się niezastąpionym narzędziem podnoszącym jakość i wydajność pracy. Coraz częściej gości on również w naszych domach, gdzie wykorzystywany jest głównie do zadań domowych
i projektów, ale także do gier i komunikacji międzyludzkiej.

W dzisiejszych czasach każde, nawet najmniejsze przedsiębiorstwo wykorzystuje technologię komputerową. Informatyk jest więc zawodem, który umożliwi Ci pracę we wszystkich typach przedsiębiorstw – zarówno związanych bezpośrednio z usługami i serwisem informatycznym, jak i pozostałych, użytkujących systemy komputerowe do różnych celów, np. administracyjno-biurowych.

Wybierając ten kierunek kształcenia zdobędziesz szeroką wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi komputerów zarządzanych różnymi systemami operacyjnymi, instalowania, konfigurowania i wykorzystywania różnego oprogramowania, a także samodzielnego tworzenia programów. Nie będzie Ci obca obsługa urządzeń techniki komputerowej – poznasz budowę, zasady działania i zastosowanie typowych elementów i układów, systemy mikroprocesorowe, płyty główne, pamięci dyskowe, karty graficzne oraz urządzenia multimedialne. Zajmiesz się również tworzeniem i konfigurowaniem sieci komputerowych oraz administrowaniem nimi.

Absolwent technikum informatycznego będzie potrafił m.in.:

· zastosować zasady bezpiecznej pracy z komputerem,

· umiejętnie dobierać konfigurację sprzętu i oprogramowania,

· diagnozować i usuwać usterki sprzętowe i programowe,

· obsługiwać urządzenia peryferyjne (skanery, drukarki, aparaty i kamery cyfrowe),

· sprawnie posługiwać się systemami operacyjnymi rodziny Microsoft Windows i Linux,

· obsługiwać oprogramowanie biurowe,

· tworzyć witryny internetowe i zarządzać nimi,

· wykorzystywać oprogramowanie do tworzenia i edycji grafiki komputerowej,

· projektować i zarządzać bazami danych,

· programować w językach programowania,

· wykonywać zadania administracyjne na serwerze i sieci lokalnej.

 

Absolwenci technikum informatycznego mogą szukać pracy w różnorodnych firmach. Możliwości są ogromne i na pewno dużo większe niż w innych zawodach. Jest oczywiste, że informatycy znajdują zatrudnienie nie tylko w firmach informatycznych, ale mają również stanowiska w obsłudze systemów firm różnych branż.

Możesz podjąć pracę m.in. jako:

· instalator, administrator systemów operacyjnych,

· administrator sieci komputerowych,

· administrator baz danych,

· projektant, programista baz danych,

· instalator sprzętu komputerowego,

· pracownik techniczny w dziale finansowo - księgowym,

· grafik komputerowy,

· projektant stron www.

 

Jeśli interesują Cię komputery, programowanie, aplikacje internetowe, tworzenie stron WWW oraz administrowanie sieciami to jest zawód dla Ciebie! ZAPRASZAMY!

powrót  ]